Każdy, nawet początkujący gracz, wie, że wszystkie możliwe do obstawienia zakłady są wyrażone w postaci kursów bukmacherskich. Te, obok postawionych przez nas pieniędzy, są czynnikiem, który określa, jak dużo wygramy. Często można też usłyszeć jak gracze określają je „przelicznikami”. Znajomość i rozumienie zależności między kursem, który widzimy, a prawdopodobieństwem danego zdarzenia oraz umiejętność liczenia tych dwóch elementów jest ważną kwestią zakładów. To pozwoli Ci zdecydować, czy zakład jest tak zwanym valuebetem i czy warto postawić na niego swoje pieniądze.
Zanim jednak przejdziemy do tłumaczenia, jak powstają kursy bukmacherskie, powinniśmy wyjaśnić, że istnieje kilka sposobów zapisu, które mogą się pojawić u bukmacherów, ale, jako że bukmacherzy, którzy legalnie działają w Polsce, używają zapisu dziesiętnego i to właśnie nim będziemy posługiwać się w naszych przykładach.
Czym są kursy bukmacherskie?
Kurs bukmacherski na dane zdarzenie prezentuje oszacowane przez niego prawdopodobieństwo tego, że dane zdarzenie będzie mieć miejsce. Może to być np. „Barcelona wygra mecz”, „będzie remis”, „w meczu padnie powyżej 2.5 gola” lub jakikolwiek inny, dowolny zakład.
Dlaczego jednak bukmacherzy używają kursów, zamiast używać zwykłego prawdopodobieństwa? Powód jest banalny. Kursy są dużo bardziej czytelne dla graczy, a w przypadku używanej u nas notacji dziesiętnej wystarczy, że pomnożymy kurs przez postawioną stawkę i otrzymamy możliwą łączną wygraną brutto.
Jest też drugi powód. Stawianie na kursy jest bardziej zachęcające niż stawianie na procent. Łatwiej jest nam postawić 10 złotych na kurs 4.00, patrząc, że mamy możliwość wygrania 30 złotych, niż zrobić to samo, kiedy widzimy, że nasze szanse na wygranie to tylko 25%.
Jak przeliczyć kurs na prawdopodobieństwo?
Widząc kurs, który został wystawiony przez bukmachera możemy w bardzo prosty sposób policzyć, jakie jest prawdopodobieństwo wygranej w danym zdarzeniu. Aby obliczyć szacowane przez bukmachera prawdopodobieństwo wyniku, należy wykonać proste działanie:
(1/kurs dziesiętny) * 100 = prawdopodobieństwo
Na przykład:
1/3,00 = 0,33*100 = 33%
1/4,00 = 0,25*100 = 25% itd.
Gdy tego typu obliczenia wykonamy na kursach, które wystawione są przez bukmachera na mecz piłki nożnej, to poznamy oszacowane prawdopodobieństwo na zwycięstwo gospodarzy, gości i remis.
Jeśli jednak według nas prawdopodobieństwo na zwycięstwo danego zespołu wynosi 40%,a nie 30% jak wynika z kursów to jest to tak zwany zakład value i warto na niego postawić swoje pieniądze. Jeśli zaś suma wyliczonych przez nas prawdopodobieństw na wszystkie możliwe wyniki jest większa niż 100% to jest to tak zwany surebet. Warto jednak pamiętać, że nie jest to możliwe do uzyskania u jednego bukmachera, ale można przecież korzystać z kursów różnych firm. Jest tak, ponieważ każdy z bukmacherów samodzielnie oblicza swój kurs.
Aby obliczyć kurs, znając szacunkowe prawdopodobieństwo, wystarczy podstawić odpowiednie wartości do tego wzoru:
1/prawdopodobieństwo = kurs
Na przykład:
1/0,25 = 4.00
1/0,80 = 1.25
To zaś pokazuje nam, że im wyższy jest kurs, tym mniejsze są szanse na wygraną. Na internecie można znaleźć także kalkulatory kursów bukmacherskich, które działają w obie strony i pozwalają nam obliczyć prawdopodobieństwo zwycięstwa, posiadając kurs oraz odpowiadający wyliczonemu przez nas prawdopodobieństwu kurs.
Marża bukmachera
Gdy już obliczymy prawdopodobieństwo poszczególnych opcji dla danego zdarzenia i następnie je zsumujemy, okaże się, że otrzymamy liczbę powyżej 100%, na przykład 104%. Jak to możliwe? Czemu szanse na dane zdarzenie są większe niż 100%? Przecież to z punktu prawdopodobieństwa niemożliwe.
Ta wartość, którą widzisz powyżej 100% to marża bukmachera. Jest to swoista prowizja dla serwisu. Dla nas jako graczy ważne jest to, że im jest ona mniejsza, tym lepiej, ponieważ większa część postawionych pieniędzy pracuje na naszą wygraną. Pojęcie marży jest jednak na tyle szerokie i rozległe, że można dla tego tematu stworzyć oddzielny artykuł.